S naší letošní novinkou – SOS tlačítkem Senzoor Push, původně vyvinutým pro seniory k přivolání pomoci blízkých – rozšiřujeme spolu s lékaři další možnosti užití tohoto zařízení.
Cévní mozkové příhody (mrtvice) u nás ročně postihnou asi 35 tis. lidí. V případě infarktu je to asi 15 tis. Včasným přivoláním pomoci lze výrazně zlepšit šance na efektivní podání léčby, předejít komplikacím, snížit dobu rekonvalescence či pravděpodobnost trvalých následků.
Následky a nebezpečí omezeného krevního průtoku
Příznaky infarktu a mrtvice mohou člověka výrazně omezit a projevit se jako:
- Porucha řeči, náhle vzniklá zmatenost
- Oslabení končetin na jedné polovině těla
- Závratě, poruchy koordinace
- Ochromující bolest hlavy a nevolnost
- Skles/asymetrie koutku
- Pocit tísně, tlaku na hrudi, úzkost a opocení
- Dušnost
- Pocit na zvracení
Ve výše popsaných situacích je velmi těžké přivolat pomoc mobilním telefonem, pokud ho má postižená osoba vůbec při sobě. V tuto chvíli dává obrovský smysl využít jedno účelné zařízení pro rychlé přivolání pomoci. SOS tlačítko Senzoor Push.
Použití SOS tlačítka Senzoor Push
Tlačítko stisknutím odešle SOS zprávu na automatickou Senzoor centrálu, která ji okamžitě zpracuje a ve formě SMS a telefonního hovoru ji začne předávat na uvedený seznam příjemců (mobilních čísel) z řad blízkých. Jakmile hovor někdo přijme, proces je zastaven a všichni na seznamu jsou informováni o incidentu prostřednictvím SMS.
„U cévních mozkových příhod je čas naprosto zásadní. Je důležité, aby byla léčba poskytnuta nejpozději do čtyř a půl hodiny od prvních příznaků.“
Uvádí MUDr. Ondřej Volný, Ph.D., FESO, který působí jako lékař/neurolog se zaměřením na diagnostiku a léčbu cévních mozkových příhod a jako zástupce přednosty pro vědu a výzkum na Neurologické klinice Fakultní nemocnice Ostrava.
Výzva k lékařské praxi
Kontaktujte nás
S MUDr. Volným hledáme lékaře a pracovníky zdravotních poraden, kteří přichází do kontaktu s lidmi postiženými cévní mozkovou příhodou nebo srdečním infarktem.
Naším cílem je
- zjistit, zda by taková služba byla pro pacienty přínosná
- konzultovat se zdravotníky rozsah preventivních opatření
- prozkoumat, zda by bylo možné opatření posílit pomocí využívané technologie
- pochopit obavy a požadavky pacientů, kteří prodělali infarkt nebo mrtvici
Kontakt
Kristina Luskačová, email push@senzoor.cz