Všichni sledujeme, jak se proměňuje situace v souvislosti s onemocněním COVID-19. Chceme pomoci těm, kteří jsou nejvíce ohroženi a díky kterým tady jsme.
Vnímáme, že se jako národ dokážeme semknout a realizovat skvělé věci. Šijeme roušky, nakupujeme seniorům potraviny, vyrábíme si hygienické potřeby, sami finančně přispíváme na ochranné pomůcky pro zdravotníky.
Přemýšleli jsme, jak bude naše republika vypadat v následujících měsících a letech a jak bychom mohli pomoci. Nedokážeme zařídit, aby se senioři necítili osamoceni, když se nemohou vídat se svými blízkými. V této situaci se však můžeme pokusit nabídnout jim pocit bezpečí. Jistotu, že když se ocitnou v nesnázích, někdo se o tom dozví a oni nezůstanou hodiny ležet bez pomoci. Sami. A to nejen ve stavu šíření koronaviru.
Podle nadace Krása pomoci u nás žije půl milionu seniorů osaměle. A to je hodně. To je víc než celé Brno.
Lidé ve velkých městech mohou využít dobré dostupnosti pečovatelských služeb. Vesnice a malá města tak kvalitním pokrytím těmito službami nedisponují. Spousta tamních seniorů se dokáže postarat o svou domácnost, často i o malou zahrádku. Jejich děti a vnoučata zpravidla žijí odděleně, v jiném městě. V současné době je navíc raději ani nenavštěvují, aby je neohrozili. My sami v Senzooru takovou zkušenost máme, a proto jsme se snažili najít řešení.
Čím chceme pomoci a jak to funguje?
Vyvinuli jsme malé čidlo, které se nemusí nabíjet a lze ho nosit stále u sebe. Příklad: Senior se ocitne ve stavu nouze. Na čidle je jediné tlačítko, které musí ve stresové situaci zmáčknout, a tím odeslat zprávu blízké osobě. Tato zpráva je osobě blízké doručena buď formou SMS nebo jako příchozí hovor automatické linky. Doručení této zprávy je seniorovi potvrzeno vibrací a písknutím tlačítka. Další akce už je na osobě blízké. Systém umožňuje z čidla odesílat zprávy více než jednomu příjemci.
Komu dá čidlo vědět?
Není to pečovatelská služba. Jsou to děti, vnoučata, sousedé, přátelé či pracovníci obecního úřadu. Prostě kdokoliv, kdo chce seniorům v nouzi pomoci. Naší snahou je pokusit se pomocí technologií udržovat mezilidské vztahy a pečovat o blízké.
Jaké jsou krizové situace, ve kterých se senioři mohou ocitnout?
Je jich spousta. Uklouznutí v koupelně, náhlá nevolnost v bytě, úraz vlivem zhoršené motoriky, pád ze schodů nebo ochromení vlivem slabosti srdce.
Jak čidlo vypadá a jak se nosí?
Je to malá krabička s tlačítkem. Zatím ji máme k umístění na krk. Nicméně intenzivně řešíme zmenšení krabičky, její tisk na 3D tiskárně a umístění na pásek. Což by seniorovi umožnilo nosit ji pohodlně jako hodinky.
Co od čidla očekávat?
- JEDNODUCHOST
Ke zprovoznění nepotřebuje odborného pracovníka. Pro nastavení čidla stačí základní počítačová gramotnost osoby, která bude příjemcem zpráv. - SAMOSTATNOST
Není závislé na lokální pečovatelské službě ani na připojení k WiFi. - VÝDRŽ BATERIE
Čidlo se nedobíjí. Vydrží s klidem 1 rok, a navíc stav baterie hlídáme. - PLOŠNÉ POKRYTÍ
Zařízení odešle zprávu z domu i přírody.
Výzva
Nikdo by neměl zůstat bez pomoci. Pokud víte o někom, komu by se tlačítko hodilo, ozvěte se nám prosím. Není v našich silách oslovit široké masy v době, kdy všichni řeší roušky a dovážku základních potravin.
Obracíme se na vás všechny, abyste se rozhlédli ve svém okolí a ve svých (i vzdálených) rodinách a zamysleli se, zda takové řešení dává smysl. Apelujeme na zdravé rodinné vztahy, všímavé a nezištné sousedství.
Pokud byste chtěli pomoci nám, seniorům nebo obcím dostat se k zařízení Senzoor Push, kontaktujte nás prosím. Chraňte s námi své nejbližší. Děkujeme.
Více o poplachovém tlačítku Senzoor Push v našem videu: